SO Duo

Sumru Ağıryürüyen – ses, mandolin, klavye,19 telli lir
Orçun Baştürk – panduri, ses, klavye, davul, elektronikler
http://www.soduo.wordpress.com
 
Sumru Ağıryürüyen ve Orçun Baştürk’ten oluşan SO Duo, iki müzisyenin gelenekselden avangarda farklı türlerdeki deneyim ve ilgilerini, söz ve müziklerini ağırlıklı olarak kendi yazdıkları şarkılarda buluşturdukları bir proje. İkili sadeliğin izini sürerken geleneksel tınılarda gezinen bu şarkıların kimilerinde sevdikleri metinlere uğruyor. Araya bazen bir halk şarkısı ya da unutulmuş bir dilin ninnisi, bazen de doğaçlamalar girebiliyor. SO Duo’nun alt-folk/diğer türündeki çalışmalarını topladığı Ay Ana albümü 2018 Nisan ayında Kalan Müzik’ten yayınlandı. Bansuri sanatçısı Steve Gorn’u konuk ettikleri ikinci albümleri The Light 2019’da, Kırksabır / Patience Fruit de 2020’de EP olarak BILGI Music Label’dan yayınlandı. Teklileri Sonbahar / Autumn da yine 2020’de SGM Yapım’dan yayınlandı.
 
Türkiye’de yıllardır iz bırakan topluluk ve projelerde yer alan Sumru ve Orçun, 2013’ten bu yana birlikte yol alarak Konjo, Sappho, Black Sea-Balkans Line gibi doğaçlamadan geleneksele farklı projelere imza attılar. Sumru diğer türlerde ses getiren çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin özgür doğaçlama alanındaki  ilk kadın seslerinden biri olarak dikkat çekerken, Orçun kendine özgü güçlü müzik diliyle hem önde gelen bir davulcu hem de besteci olarak tanınıyor.
——-

Sumru Ağıryürüyen: voice, mandolin, keyboard, 19-string lyre harp
Orçun Baştürk: panduri, keyboard, voice, drums, electronics
http://www.soduo.wordpress.com
www.orcunbasturk.wordpress.com
 
SO Duo is a song project of Sumru Ağıryürüyen  and Orçun Baştürk  who have been creating various projects together, in a spectrum between traditional and avant-garde since 2013. As SO Duo, they play their own songs basically, writing their own lyrics, and using some texts from ancient/traditional/mystical poetry (from Anatolian sufis like Yunus Emre, minstrels like Aşık Veysel, Lao Tsu, Kabir and from very old Uygur texts about good or bad fortune) as well. Their music, inspired by various styles they love, can be defined as traditional, and minimalistic. Sometimes they take songs from forgotten languages to their repertoire. They have performed in many festivals and events in Turkey, and abroad. Their first album covering their songs Ay Ana/Mother Moon (alt-folk/other) has been released in April 2018 by Kalan Publishing. Their second album The Light (SO Duo ft. Steve Gorn), and their third album Kırksabır / Patience Fruit have been released by BILGI Music Label in 2019, and 2020 respectively. Their single Sonbahar / Autumn has been released in October 2020 by SGM Yapım.
 
Sumru is one of the few woman free improviser singers in Turkey. While she is also known for her works in other genres such as folk and rock, Orçun has a reputation as an outstanding drummer, composer and song writer. They are both founding members of leading bands from avant-rock to traditional music in Turkey. Both musicians have performed and collaborated on many projects in many countries. 

13271948_10153918720957740_1082856589_o

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s