Ayrıntılı Öykü / Detailed Story

Gruplar, Projeler / Groups, Projects

SO Duo (Sumru Ağıryürüyen – Orçun Baştürk)
Konjo (w/Şevket Akıncı, Orçun Baştürk)
Aegean Portraits (w/Muammer Ketencoğlu, Nikos Hadjiiliadis, Orçun Baştürk)
Ayde Mori Yeniden (w/Brenna MacCrimmon, Muammer Ketencoğlu, Orçun Baştürk)
Black Sea-Balkans Line (w/ Ayşenur Kolivar, Anıl Eraslan, Mikail Yakut, Onur Şentürk, Orçun Baştürk)
Sert Sessizler / Harsh Consonants (Sumru Ağıryürüyen, Anıl Eraslan)
Ses Kitabı – 12 (Haiku!) (w/Orçun Baştürk)
Sappho (w/Vassiliki Papageorgiou, Orçun Baştürk)
Les Voix d’Istanbul / İstanbul’un Sesleri (w/Anıl Eraslan, Nicolas Beck)
EO
Yolu İstanbul’dan Geçen Şarkılar / Songs Passing Through Istanbul
Sumru Ağıryürüyen – Cenk Erdoğan Duo
Ses ve Anlam Kapıları (w/Sezai Sarıoğlu, Aynur Uluç, Mehmet Tekirdağ, İmran Uluç, Merih Aşkın, Achilleas Tigas, Onur Şentürk)
Ses Duvarı / Wall of Sound (w/Korhan Erel, İlknur Ayışık, Pınar Erdoğdu)
Struma (Okan Yaşarlar – Karanlık İşler)
Sonbahar Kumpanya (w/Ayşenur Kolivar, Anıl Eraslan, Kenan Yaşar, Onur Dedetaş, Onok Bozkurt, Mikail Yakut, Onur Şentürk)
Nazım’a Doğru / Vers Nazım (w/Anıl Eraslan, Şevket Akıncı, Korhan Erel, Cenk Erdoğan, Oğuz Büyükberber, Ozan Akıncı, Kaya Hacaloğlu)
5 (w/Anıl Eraslan, Oğuz Büyükberber, Cenk Erdoğan)
Kulak Misafiri (w/Brenna MacCrimmon, Hilde DeClerq, Adam Good, Jesse Kotansky)
Zeki Çağlar Namlı-Sumru Ağıryürüyen-Emre Karabulut Trio
Aşkenaz-Sefaradlıklar (w/Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Oğuz Büyükberber, Talya Balıkçıoğlu)
Yeryüzünün Nefesi / Breath of the Earth (w/Göksel Baktagir, Nedim Nalbantoğlu, Eyüp Hamiş, İzzet Kızıl, Natalia Mann, Sibil Pektorosoğlu, Deniz Akgündüz, Fırat İlker)
Yol Arkadaşı (w/Onok Bozkurt)
Babil (w/Onok Bozkurt, Sıla Gerbağa, Mikail Yakut, Dost Kip)
Ezginin Günlüğü (2000-2001)
Kumdan Kaleler
Üç Kadın / Three Women (w/Yeninur Ada, Yasemin Göksu ve Saz Topluluğu)
Pervane (w/Cüneyt Duru, Ozan Emrah Aksoy, Hakan Milli)
Klez-Mez (w/Bora Gürel, Yuriy Ryadchenko, Özlem Gürel)
Balkan Yolculuğu / Balkan Journey (1997-2000: w/Muammer Ketencoğlu, Brenna MacCrimmon, Cevdet Erek / 2000-2006: w/Muammer Ketencoğlu, Aytunç Nevzat Matracı, Rahmi Göçmen)
Serdar Ateşer ve Yakini Müzisyenler (w/Serdar Ateşer, Akın Eldes, Tanju Duru, Cem Aksel, Turgut Alp Bekoğlu)
Muammer Ketencoğlu-Sumru Ağıryürüyen (1995-1997)
Cüneyt Duru, Tanju Duru, Röne Macaroğlu, Bülent Ergüden ile ikililer / duos with CÜneyt Duru, Tanju Duru, Röne Macaroğlu, Bülent Ergüden
Jeyan Erpi-Nükhet Aruca-Sumru Ağıryürüyen (Gelişim Orkestrası / Gelişim Orchestra, 1980-1984)

Konuk/Guest

Kırıka, Weed, Piatango, Tekfen Filarmoni Orkestrası / Tekfen Philharmonic Orchestra, Go Organic Orchestra (Adam Rudolph), Kekeça, Saska, İstanbul Sazendeleri, Doğu Rüzgarı, Furtuna (Göksel Baktagir, Nedim Nalbantoğlu, Yiorgos Kaloudis, Ruth Hill, İzzet Kızıl), Yinon Muallem Ensemble, Karawane (Rüdiger Oppermann), Helesa, Kafdağı, Laterna, Gayda İstanbul, Orhan Osman, Lüleburgaz Trockya Blues, Nekropsi, Baba Zula, Ezginin Günlüğü (1989-90), Bulutsuzluk Özlemi, İstanbul Goyisher Kapelye (Bora Gürel, Krzysztof Ochedowsky, Deniz Başay, Özlem Gürel), Yeryüzünün Yedi Rengi/Seven Colours of the Earth (Muammer Ketencoğlu), Rönesans (Tugay Başar)

Etkinlikler / Events (2014 öncesi / before 2014)

2013 Uluslararası Beden Müziği Festivali – San Francisco (Yiota Peklari, Kekeça, Ayşe Akarsu, Kitka)
2012 Theater an der Ruhr (Yolu İstanbul’dan Geçen Şarkılar / Songs Passing Through Istanbul)
2012 L’Illiade – Strasbourg (Les voix d’Istanbul / İstanbul’un Sesleri)
2012 İstanbul Uluslararası Beden Müziği Festivali Açık Sahne (Sandy Silva ve Kekeça)
2012 Ecofest (Go Organic Orchestra)
2012 İstanbul Müzik Festivali “İKSV 40. Yıl” (La Fura dels Baus “İstanbul İstanbul”)
2012 Avrupa Müzik Forumu (Yolu İstanbul’dan Geçen Şarkılar / Songs Passing Through Istanbul)
2011 Strasbourg Mediterranée (Nazım’a Doğru)
2011 Gola Yeşil Yayla Kültür, Sanat Çevre Festivali – Kadın Sahnesi 2011 (Amy Salsgiver, Güler Topaloğlu, Songül Tuncalı)
2011 Klasik Keyifler Festivali – Kapadokya (Sert Sessizler / Harsh Consonants)2011 Genç Klasikçiler Festivali (Sert Sessizler / Harsh Consonants)
2011 KlangWelten Festival – Karlsruhe (Karawane – Rüdiger Oppermann)
2010 Nazım Hikmet Anma Etkinlikleri / Nazım Hikmet Memorial – Moskova / Moscow (Nazım’a Doğru / Vers Nazım)
2010 İsmet Sıral Yaratıcı Müzik Atölyesi / İsmet Sıral Creative Music Studio (Sert Sessizler)
2010 Dünya Müzik Günü / World Music Day (Karawane-Rüdiger Oppermann)
2010 Türkiye ve Avrupa Turnesi / Turkey and Europe Tour (Kulak Misafiri / Ear Guest – Brenna MacCrimmon)
2008 IUCN World Conservation Congress – Barselona / Barcelona (Tekfen Filarmoni Orkestrası / Tekfen Philharmonic Orchestra)
2008 İstanbul-Paris-Atina Buluşması “Hadjidakis’e Saygı” (Furtuna, Orhan Osman)
2008 Akdeniz Mutfakları Festivali / Mediterranean Kitchens Festival – Girit / Creta (Ross Daly Kuartet ve Onok Bozkurt / Ross Daly Quartet and Onok Bozkurt)
2008 Antakya Uluslararası Sanat ve Edebiyat Şenliği (Onok Bozkurt, Mikail Yakut)
2008 Datça Şiir Buluşması (Onok Bozkurt)
2006 Türkiye Büyükelçiliği Daveti – Invitation by Turkish Embassy – Stockholm (Yolu İstanbul’dan Geçen Şarkılar / Songs Passing Through Istanbul)
2006 İstanbul Tiyatro Festivali / Istanbul Theatre Festival (Tiyatro Oyunevi – Lorca Sıra Gecesi: İpek Mine Sonakın ve/and Baba Zula)
2005 Girit Turnesi / Creta Tour (Balkan Yolculuğu / Balkan Journey)
2005 Kemnade International Festival – Almanya / Germany (Balkan Yolculuğu / Balkan Journey)
2005 Hopa Kültür ve Sanat Festivali (Üç Kadın)
2004 Perafest (Pervane)
2004 Can Şenliği (“Hayyam’dan Can’a”, Ahmet Altınel, Pervane)
2003-2009 Yahudi Kültürü Avrupa Günü konserleri / Jewish Culture European Day concerts (Klez-Mez, Yinon Muallem Ensemble, Muammer Ketencoğlu-Göksel Baktagir-Yurdal Tokcan-Talya Balıkçıoğlu)
2003 İstanbul-Hakkâri-Van Sanat Köprüsü (Pervane)
2000 Balkan Turnesi / Balkan Tour (Balkan Yolculuğu / Balkan Journey, Havva Karakaş, Hasan Karakaş)
1999 Dialogue Festival – Berlin (Balkan Yolculuğu / Balkan Journey)
1998 Açık Radyo Şenliği (Bir Serdar Ateşer Topluluğu)
1998 Bulgaristan Turnesi / Bulgaria Tour (Balkan Yolculuğu / Balkan Journey, Penka Pavlova, Kitchka Savova)
1998 Rotterdam Film Festivali / Rotterdam Film Festival (Muammer Ketencoğlu)
1997 Çanakkale Troya Festivali (Balkan Yolculuğu / Balkan Journey)
1993 Yeni Müzik Festivali / New Music Festival (Ahmet Yürür)
1988 Sahne Şarkıları (Ayşe Tütüncü)
1984 Galileo Galilei (Dostlar Tiyatrosu)
1984 (Sezen Aksu Konserleri)
1982 Büyük Kabare (Ajda Pekkan, Gelişim Orkestrası, Devekuşu Kabare Tiyatrosu)

Eğitsel Etkinlikler/ Educational Activities

Birlikte Söyleyelim Şarkı Atölyesi (2008- )
Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü (öğretim üyesi /a lecturer 2014- )

Organizasyonlar / Organizations

2006 İsmet Sıral Yaratıcı Müzik Atölyesi / İsmet Sıral Creative Music Studio (ISCMS)
2010 ISCMS (müzik direktörü / music director)
2007-2009 Kayaköy Kültür Sanat / Kayakoy Art and Culture
2006-2011 Gitarcafe (program koordinatörü / programmer)

Çeviriler / Translations

Kemanın Dansı (Kuraldışı), Esrarengiz Kemancı (Kuraldışı), En Güzel Öykünü Yaz! (Domingo), Usta ve Ayı (Hayy), Paket Lastiğiyle Bir Timsahın Hakkından Gelebilirsiniz! (Hayy), Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Psikoloji Fikri (Domingo), Küçük Prens (Mavibulut), Küçük Prens’in Güzel Hikayesi (Mavibulut), (Memo ve Ay (Mavibulut), Kızların Kitabı – Meraklı ve Becerikli Kızlar için Elkitabı (Mavibulut), Yol Arkadaşım Banço (Hayy), Çizmeli Kedi (Redhouse), Küçük Denizkızı (Redhouse), Güneşin Doğusu Ayın Batısı (Redhouse)

Müzik Dışı İşler / Other Works

Anadolu Yayıncılık (Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi), Ana Yayıncılık (Disney Dünyası), Gelişim Yayınları, TRT 2 (Ondan Sonra), Turgut Yayıncılık

Eğitim / Education

Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü / Bosphorus University Faculty of Business Administration, Sociology Department
BÜO (Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları) / Boshporus University Players:
(Marat-Sade, Jeanne d’Arc Duruşması – Rouen 1431, Beş Paralık İşler, Bay Julius Sezar’ın İşleri, Güneşe Akın)
Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü / Bosphorus University Music Club

Özel Dersler ve Atölyeler / Private Lessons and Workshops
Burhan Ağıryürüyen: mandolin
Jirayr Arslan: şan, solfej, armoni / singing, solfege, harmony
Nilgün Onat: ses teknikleri /singing technics
Özgür Doğaçlama Atölyesi / Free Improvisation Workshop 2011 – Anıl Eraslan
Özgür Doğaçlama Atölyesi / Free Improvisation Workshop 2012 – Anthony Coleman – Tanya Kalmanovitch

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s