Bio

Geleneksel müzik tarzlarından özgür doğaçlamaya, farklı müzik türlerinde şarkı söylüyor, mandolin çalıyor. 80’lerin kült grubu Mozaik’in kurucularındandır. Issız adlı solo albümünün yanı sıra, Orçun Baştürk ile ikilisi SO Duo’dan Ay Ana / Mother Moon, The Light (EP) ve Kırksabır / Patience Fruit (EP), Sonbahar / Autumn (Single), SO Duo So Far (Double LP); Orçun Baştürk ve Şevket Akıncı ile kurdukları Konjo üçlüsüyle Konjo feat. Alper Maral//Konjo feat. Serdar Ateşer, viyolonselist Anıl Eraslan ile ikilileri Sert Sessizler/Harsh Consonants‘dan aynı adlı bir albüm, “Oniki” ve “L’ombelico del Gigante” EP’leri; Bir Balkan Yolculuğu grubuyla “Ayde Mori”, “Balkan Yolculuğu”; aynı adlı sefarad ve klezmer dörtlüsüyle “Klez-Mez” albümleri bulunuyor.  Ayrıca, 90’ların sonunda Ezginin Günlüğü’nün “Bahçedeki Sandal” ve Ölüdeniz” albümlerine konuk oldu. Gruplarıyla ve projeleriyle Türkiye’de ve dünyada çok sayıda konserler verdi, farklı ülkelerden müzisyenlerle çalıştı, çok sayıda albüme konuk oldu.

Halen, 2013’ten bu yana birlikte çalıştığı Orçun Baştürk ile alt-folk/diğer tarzında şarkılarını seslendirdikleri- SO Duo’nun yanı sıra, yine Orçun Baştürk ve Şevket Akıncı ile Konjo, viyolonselist Anıl Eraslan ile Sert Sessizler / Harsh Consonants adlı iki doğaçlama projesi bulunuyor.  2009’dan bu yana İstanbul özgür doğaçlama sahnesinde yer alıyor. Geleneksel müzikle ilgili güncel projeleri, Muammer Ketencoğlu, Brenna MacCrimmon ve Orçun Baştürk ile Ayde Mori Yeniden, Ayşenur Kolivar, Anıl Eraslan, Onur Şentürk, Orçun Baştürk ve Mikail Yakut ile Karadeniz-Balkan Hattı’dır.

2010’da İsmet Sıral Yaratıcı Müzik Atölyesi’nin müzik direktörlüğünü, 2006-2011 arasında bir konser mekânı olan Gitarcafe’nin ve Kayaköy Kültür Sanat’ın müzik yönetmenliğini yaptı.  Ayşenur Kolivar, Yuriy Ryadchenko ve Onok Bozkurt ile “Sonbahar” (Özcan Alper) filmine yaptıkları müzik Angers Festivali’nde ödüllendirildi.

Amatör ve profesyonellere açık “Birlikte Söyleyelim” ve “Sesle Keşif Yolculuğu” adlı atölye çalışmalarını Orçun Baştürk ile sürdürüyor. Açık Radyo için 7 yıl boyunca İlksen Mavituna ile birlikte “Müziğin Başka Türlüsü” adlı bir müzik programı hazırladı. Ayrıca, Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde dersler verdi (2014-2021).

Müziğin yanı sıra yayın dünyasında çalıştı. Başta Küçük Prens olmak üzere, özellikle çocuk yayınlarıyla ilgili çeviriler yaptı, Damla ile Bambu adlı bir çocuk kitabı yazdı.

She sings in different styles from traditional music to free improvisation all over the world. She is a mandolin player as well. As one of the most active figures of Istanbul free improvisation scene since 2009, she performs with many musicians from Turkey and abroad as well. Her latest project is a song duo SO Duo with Orçun Baştürk, whom they work together since 2013. She has two improvisation projects: Konjo, a voice-guitar-drums trio with Şevket Akıncı, and Orçun Baştürk; and Sert Sessizler/Harsh Consonants, a cello-voice duo with Anıl Eraslan.

In her traditional music projects, she prefers mainly to focus on the music of different ethnicities from Turkey: Ayde Mori  with Muammer Ketencoğlu, Brenna MacCrimmon, Orçun Baştürk; Black Sea-Balkans Line with Ayşenur Kolivar, Anıl Eraslan, Onur Şentürk, Orçun Baştürk, Mikail Yakut. Besides, she created projects like Songs Passing Through Istanbul, with traditional music master Göksel Baktagir; Les voix d’Istanbul, a Strasbourg based trio with Anıl Eraslan and tarhu player Nicolas Beck; and EO, a basically Mediterranean modal-maqam music project, with Spanish multi-instrumentalist Efren Lopez. She has worked with guitarist Cenk Erdoğan as well arranging traditional music in their own style.

She has a solo album ‘Issız-Solitude’; Ay Ana/Mother Moon, The Light (EP), Kırksabır / Patience Fruit (EP), Sonbahar / Autumn (single), SO Duo So Far (Double LP) with SO Duo; with Konjo, ‘Konjo feat. Alper Maral//Konjo feat. Serdar Ateşer’; with Sert Sessizler-Harsh Consonants, ‘Sert Sessizler-Harsh Consonants’, and two EPs (Oniki/Twelve and L’ombelico del Gigante); and with her previous groups she released two Balkan music albums ‘Ayde Mori’ and ‘Balkan Journey’, and ‘Klez-mez’. With her friends she composed music for the movie ‘Sonbahar-Autumn’ (dir. Özcan Alper, best film music award in Angers Film Festival, France).

 She was the music director of an international project which has collaborated with CMS from the US, Ismet Sıral Creative Music Studio – 2010. She was a lecturer at Bilgi University Music Department (2014-2021). She also makes ‘Let’s Sing Together’ and deep listening workshops with Orçun Baştürk . She is also an acclaimed translator of some books, like the famous Little Prince; and wrote a children’s book, Damla ile Bambu on deep listening. She was a radio programmer as well.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s